Zawód Spedytor

05.03.2020

Wiele osób marzy dziś o pracy z wysokimi zarobkami, elastycznym czasem pracy i swobodzie działania. Czy praca na tym stanowisku spełnia te oczekiwania?  Oferty pracy na stanowisko spedytor, młodszy spedytor czy dyspozytor znajdą się w każdym województwie przez cały rok. Zatem jak wyglądają obowiązki i jakie umiejętności musi posiadać kandydat.

Zawód spedytora jest dla osób lubiących wyzwania i pracę pod presją czasu. Praca polega na nieustannym komunikowaniu się z klientem oraz podwykonawcami. Niezbędna jest również wiedza dotycząca przepisów regulujących transport, czas pracy kierowcy oraz znajomość przepisów celnych.

Zakres obowiązków

Spedytor zajmuje się organizacją procesu transportu towarów oraz wszelkich niezbędnych usług związanych z przemieszczeniem ładunku. Oznacza to:

planuje cały proces mając na uwadze optymalizację kosztów,

odpowiada za dobór właściwych, wykwalifikowanych dostawców usług transportu oraz usług dodatkowych,

organizuje czynności związane z załadunkiem/przeładunkiem oraz magazynowaniem,

w trackie realizacji całego procesu dba o prawidłowy jego przebieg: przyjęcia/wydania ładunku, dokumenty oraz dotrzymanie terminów,

jest doradcą klienta, dzięki swojemu doświadczeniu minimalizuje ryzyko błędów.

Często w transporcie pojawiają się różne zakłócenia do zadań spedytora należy jak najszybciej te zakłócenia rozwiązywać. Dodatkowo proces przemieszczania towaru odbywa się według swojego własnego harmonogramu, który nie pokrywa się z standardowym rozkładem 8 godzinnego dnia pracy. Co niestety powoduje, że spedytor nie pracuje w ściśle wyznaczonych godzinach, musi być dostępny i gotowy do działania niemal przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Cechy dobrego spedytora

Dynamicznie zmieniające się warunki zmuszają do szybkiego podejmowania decyzji oraz myślenia strategicznego. Plany najczęściej zostają pokrzyżowane przez trudne do przewodzenia czynniki jak np. sytuacja na drodze lub pogoda. Tego typu sytuacja jak efekt domina, generuje kolejne problemy począwszy od problemów dla zleceniodawcy, dla którego zagrożony został termin dostawy towaru do ostatecznego odbiorcy. Dla przewoźnika to perspektywa spóźniania się na kolejny już wcześniej potwierdzony ładunek.

Mając na uwadze sytuacje opisane powyżej, od osób pracujących w charakterze spedytora wymaga się określonych cech personalnych i interpersonalnych. Cenione są przede wszystkim: zdolności organizacyjne, łatwość nawiązywania kontaktów, charyzma, zdolności negocjacyjne. W tym zawodzie mile widziane są osoby odporne na stres, dyspozycyjne, posiadające rozwiniętą wyobraźnie przestrzenną, zdolność myślenia analitycznego i strategicznego. Dodatkowymi umiejętnościami są: dobra pamięć oraz podzielność uwagi, dzięki którym wykonywanie określonych formalności spedycyjnych jest szybkie i łatwe.

Jak zostać spedytorem?

Najlepiej zacząć od praktyk w firmie spedycyjnej lub innej mającej dział organizujący transport. Pierwsze miesiące na stanowisku spedytora to poznanie i nauka obsługi narzędzi wspierających procesy transportowe.  Praca ta wymaga wiedzy, którą można stosunkowo szybko przyswoić – mówimy tu oczywiście o wiedzy wymaganej do samodzielnej realizacji zleceń w danej firmie, w określonym obszarze działań. Nauka systemów, procedur wewnętrznych, weryfikacji klientów czy przewoźników. Bardzo ważną rzeczą jest znajomość przepisów prawa obowiązujących w Polsce i w innych krajach. Posiadanie wykształcenia kierunkowego typu technikum lub studia kierunkowe np. transport i logistyka są na pewno pomocne, szczególnie  na początku ścieżki zawodowej, nie są jednak niezbędne.