Wyzwania związane z dystrybucją szczepionki

23.11.2020

Efektom pandemii w postaci całkowitej reorganizacji procesów społecznych, podlega nie tylko codzienna rzeczywistość, ale także całe branże. Wśród nich znajduje się oczywiście handel, medycyna i farmacja, ale także transport, przed którym postawiono zadanie zapewnienia ciągłości dostaw. Długo oczekiwane szczepionki są w bardzo zaawansowanych fazach testów, a niektóre z nich mogą już niebawem pojawić się na rynku. Bazując na ostatnich doniesieniach medialnych, wyzwaniem nie jest tylko wynalezienie szczepionki, ale również jej dystrybucja.

Szczepionka jest, ale jak ją dystrybuować?

Firma Moderna zaproponowała szczepionkę, której trwałość ma zapewnić obniżona temperatura w przedziale +2 do +8. Ale co w przypadku produktu firmy Pfizer, który wymaga głębokiego mrożenia, temperatury kontrolowanej poniżej standardowych parametrów technicznych powszechnie używanych chłodni?  Czyli w tym wypadku utrzymywania stałej temperatury w całym łańcuchu dostaw w okolicach -70st.C.

Wymagania wyższe od znanych nam standardów

Standardowy transport chłodniczy nie podoła tak wysokim wymaganiom stawianym przez producenta dla zapewnienia trwałości i utrzymania właściwości leczniczych produktu. Zatem w procesie transportu niezbędne jest zastosowanie specjalnych kontenerów i pojemników. Obecnie transport w tak srogich warunkach jest realizowany z wykorzystaniem urządzeń przypominających w konstrukcji termos, pozwalających na  utrzymanie – 196 st.C, zapewniając stabilne warunki termiczne nawet do jednego tygodnia. Należy zaznaczyć, że transport tego typu pojemników jest realizowany wyjątkowo rzadko, biorąc pod uwagę skalę zapotrzebowania.

Pojawiają się też wątpliwości co do trwałości opakowań jednostkowych, które będą narażone na wpływ niskiej temperatury. Niemniej jednak proces produkcji będzie musiał zakończyć się wychłodzeniem produktu, co oznacza, że takie opakowanie powinno być z założenia odporne na zmiany temperatur. Zatem zabezpieczenie towaru może mieć miejsce ewentualnie w przypadku dodatkowej ochrony od uszkodzeń stricte mechanicznych, które mogłyby wystąpić w procesie transportu.

Suchy lód oraz walka z czasem

Zapewnienie tak niskiej temperatury przez długi czas wymaga zastosowania odpowiednich opakowań zbiorczych oraz transportowych i odpowiedniej ilości czynnika chłodzącego w stosunku do objętości transportowanego produktu. Z teoretycznego punktu widzenia, wystarczające powinny być styropianowe skrzynie, a same szczepionki przełożone warstwami na zmianę z suchym lodem. Ilość suchego lodu byłaby obliczana proporcjonalnie na każdy kilogram ładunku, mając na uwadze zużywalność czynnika chłodzącego w ciągu doby.

Nie ma rzeczy niemożliwych

Wyzwaniem nie jest tylko skala zapotrzebowania, ale również obszar geograficzny. Dystrybucja szczepionki Pfizera, będzie wymagała przygotowania łańcucha dostaw każdą gałęzią transportu, nie tylko drogą lądową, ale też powietrzną, jak również zachowania szczególnych, kontrolowanych warunków przechowywania w środkach transportu, w magazynach przeładunkowych oraz w punktach szczepień.

Podstawą realizacji procesu transportowego jest wyodrębnienie go jako indywidualny element wymagający walidacji. Oznacza to, że należy go fizycznie przeprowadzić, monitorować a następnie opisać, wskazać etapy, zawrzeć okoliczności wystąpienia ryzyka i procedur postępowania w przypadku jego zaistnienia.

Znając wymagania, jakie stawia nam dystrybucja szczepionek, światowe koncerny w odpowiedzi na zapotrzebowanie czynią przygotowania związane z:

  • dostosowaniem infrastruktury do wzmożonej obsługi transportu leków i szczepionek;
  • zwiększeniem produkcji opakowań transportowych zapewniających niskie warunki temperaturowe;
  • zwiększeniem produkcji suchego lodu, którego zapotrzebowanie z pewnością będzie większe.

 

W przygotowaniach do dystrybucji szczepionek, należy pamiętać, że na dzień przygotowania felietonu trzy firmy ogłosiły skuteczność swoich produktów, ale żadna z nich jeszcze nie rozpoczęła produkcji na szeroką skalę. Należy przypuszczać iż firma Pfizer nadal pracuje nad udoskonaleniem szczepionki, a sam fakt jej opracowania nie oznacza, że będzie powszechnie stosowana.

Logistyka i dystrybucja poradzi sobie z każdym wyzwaniem.