Co Smart APP Tracking ma wspólnego ze świeżymi pomidorami na Twoim stole?

29.07.2019

Kiedy ciężarówka wioząca świeże warzywa zepsuje się na trasie, dyspozytor dostaje zwykle białej gorączki. Zaczyna się cały szereg telefonów i pytań: gdzie jesteś, jak wygląda Twój samochód, to za trzecią stacją w lewo? Kolejne cenne minuty bezpowrotnie uciekają. Walka o to, żeby świeżo zebrane z pola pomidory dotarły na czas w idealnym stanie może zakończyć się przegraną… Ale czy musi?

Być specjalistą
60% realizowanych przez nich transportów dotyczy warzyw i owoców. Wożą także mięso, mrożone pieczywo, wyroby mleczarskie, kosmetyki i farmaceutyki. Ich domeną jest transport chłodniczy, stanowi on 95% ich zleceń. „My naprawdę wiemy, jak przewozić produkty wrażliwe z krótkim terminem przydatności. Nie traktujemy transportu w temperaturze kontrolowanej, jako dodatek do biznesu. To jest nasza główna specjalizacja, tym się zajmujemy i mamy w tym doświadczenie” mówi Angelika Maćkowiak, dyrektor sprzedaży w TBX Logistics. 70% ich aktywności to transport międzynarodowy na terenie Europy Zachodniej, a pozostałe 30% to transport krajowy. Firma spogląda szeroko na biznes. Współpracuje nie tylko z klientami dopasowując usługę do ich potrzeb, ale również z przewoźnikami, ponieważ nie posiada własnej floty.

Zarządzanie w chaosie
Przedsiębiorstwo TBX Logistics zajmując się w przeważającej części transportowaniem warzyw i owoców poza innymi czynnikami jest w dużym stopniu zależne od… pogody. Zmienność potrzeb i dyspozycji klientów oraz konieczność optymalnego wykorzystania zasobów, którymi dysponuje firma wymaga od niej dużej sprawności. Z jednej strony firma musi zapewnić klientowi w możliwie krótkim czasie wysokiej jakości usługę, a z drugiej strony dbać o odpowiednie wykorzystanie floty podwykonawców. Jest to tym istotniejsze, że transport w temperaturze kontrolowanej jest szczególnie obciążony ryzykiem reklamacji, a obniżenie warunków przewozu jest ogromnym kłopotem dla wszystkich podmiotów łańcucha dostaw.

Wszystkie pojazdy na jednej mapie – integracja telematyki
Skupienie się na doskonaleniu systemu komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w oparciu o rozwiązania IT skłoniło TBX Logistics do integracji systemów telematycznych swoich partnerów z Systemem Smart Logistics od TIMOCOM. Dzięki temu firma gromadzi na jednej mapie wszystkie pojazdy i monitoruje ich pozycje. Co więcej może udostępniać w kontrolowany sposób opcję monitorowania położenia pojazdów z ładunkiem swoim klientom. Dodatkowo System pozwala na wyszukiwanie ładunków właśnie w oparciu o dane GPS, ułatwiając pracę dyspozytorom.

Smart Safe Simple
Strategia TBX Logistics łączy się w wielu punktach z ideami jakimi kieruje się TIMOCOM. Transport powinien być inteligentny, bezpieczny i możliwie prosty. Dzięki temu zyskują wszystkie podmioty łańcucha dostaw. Klienci TBX Logistics mają poczucie bezpieczeństwa, mogą lepiej planować działania związane z towarem, skraca się łańcuch komunikacyjny. Zyskuje także TBX: „Klienci wiedzą, że pracują z firmą, która wkłada wiele trudu, żeby pomóc im wykonać lepszą usługę. Jako TBX jesteśmy lepiej postrzegani w oczach klientów, którzy nas poznali przez TIMOCOM. Posiadamy narzędzie gromadzące wszystkie samochody w jednym miejscu, niezależnie od stosowanych systemów telematycznych, przez co praca jest dużo szybsza. Lepiej planujemy pojazdy, jedna osoba może prowadzić więcej samochodów, popełnia mniej pomyłek w przypadku zgłaszania pojazdów, jak i wyszukiwania ładunków. Co więcej w przypadku awarii widzimy, gdzie znajduje się uszkodzony samochód i pomoc może szybko dotrzeć na miejsce” komentuje Marcin Jeziorski. Dzięki temu delikatny i wrażliwy towar dostarczany jest sprawnie i na czas, a na stoły konsumentów mogą trafić świeże pomidory.